logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Inwestycja o wartości prawie 150 milionów złotych brutto prowadzona jest zgodnie z planem. To oznacza, że po polskiej stronie granicy odprawy będą mogły ruszyć zgodnie z zapowiedziami już na Euro 2012. Niestety na Ukrainie prace w ogóle nie ruszyły. Nie wycięto nawet drzew na planowanym placu budowy. Nie ma też drogi dojazdowej do granicy. Interwencje samorządowców i przedstawicieli województwa na razie pozostają bez echa.

W Budomierzu po polskiej stronie granicy trwaja prace, po stronie ukraińskiej nic się nie dzieje. W tej sprawie interweniował marszałek województwa, interweniują władze gminy i powiatu lubaczowskiego.

Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów
-”To, że po tamtej stronie nic się nie dzieje stwarza obawy, że niestety ta wspólna inwestycja nie będzie mogła być oddana mieszkańcom, turystom na czas.”

Krzysztof Szpyt, wicestarosta lubaczowski
-”Naświetlamy tamtej stronie żeby interweniowali u swoich władz wyższego szczebla, żeby nie okazało się, że my budujemy przejście i będzie ładna droga, która się kończy na granicy. Myślę, że znają problem ale póki co go nie widzą.”

Wicestarosta lubaczowski twierdzi, że Ukraińcy zapewniają, że zdążą z inwestycją na czas. Ta po polskiej stronie granicy prowadzona jest od maja ubiegłego roku. Całość ma się zakończyć w roku 2013 ale wcześniej gotowa będzie część umożliwiająca odprawy już podczas Euro 2012.

Krzysztof Gaweł, kierownik projektu, Erbu
-”Będzie wykonana gotowa nawierzchnia w tej części będą wykonane budynki, które będzie użytkować polska i ukraińska straż graniczna punkty kontroli.”

Przejście w Budowmierzu będzie czwartym na polsko - ukraińskiej granicy na Podkarpaciu. W sumie ma tu być 8 pasów odpraw w obu kierunkach. Przejście będzie mieć przepustowość około 3 tysięcy samochodów i około 8 tysięcy osób na dobę. Na czas powstanie prowadząca do niego nowa droga.

Adam Niewiara, kierownik projektu, Erbu
-”Mamy zrobioną inwestycję w około 70 procentach cała ma być zakończona w październiku.”

Dojazd do granicy kosztuje 60 milionów złotych brutto. Inwestycja obejmuje przebudowę 10-kilometrowego odcina drogi wojewódzkiej 866 i budowę 2 kilometrów nowej drogi. Ta część jest już gotowa. Przed wojną biegł tędy szlak do Lwowa. Po wojnie w Budowmierzu stanął graniczny szlaban, który otwarto tylko raz podczas wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie. Po 20 latach starań o uruchomienie przejścia granicznego w tym miejscu sprawa z powodu braku jakichkolwiek działań po stronie ukraińskiej wciąż jest otwarta.