logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Są nieformalnymi ambasadorami Polski na całym świecie, pomagają studentom, szukają sponsorów, organizują szkolenia i imprezy. Mowa o absolwentach działającej w Warszawie Szkoły Liderów. Dziś grupa tych wyjątkowo energicznych wolontariuszy z kilkunastu krajów odwiedziła Urząd Marszałkowski. Oprócz prezentacji filmów o Podkarpaciu rozmawiali o współpracy zagranicznej samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi.

Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Anglia, Argentyna, Brazylia czy Białoruś i Ukraina - długo by jeszcze można wymieniać kraje, z których przyjechali liderzy polonijni na to spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim. Na początek poznali Podkarpacie w filmowym skrócie. Chodziło o to żeby liderzy mieszkający za granicą mogli poznać się, nawiązać relacje, wspólnie się inspirować i motywować do dalszej pracy. Ta praca to głównie promocja Polski na wszystkich kontynentach. Szkołę liderów w Warszawie założył 17 lat temu emerytowany profesor Oxfordu Zbigniew Pełczyński. Początkowo rekrutowała głównie młodych ludzi teraz nie ma już ograniczeń wiekowych. Jej absolwenci to wolontariusze, którzy zarażają innych działalnością społeczną. Finansowo wspiera ich także polski Senat.

Magdalena Paździor to jedna z liderek polonijnych działających w Stanach Zjednoczonych. Wie, że do promocji Polski nie wystarczą tylko międzynarodowe projekty liczą się także zapał, pomysłowość i umiejętność przyciągania ludzi.
-”Odnowiłam polski klub u nas, dzięki temu przyniosłam różnych sponsorów polonijnych jak np. polsko-słowiańska unia kredytowa była naszym sponsorem i pomogała, dzięki temu studenci mogą chodzić na przedstawienia i sztuki w Nowym Jorku.”

Grzegorz Lipiński od 6 lat promuje Polskę w Australii. Zajmuje się między innymi wydawaniem magazynu dla międzynarodowych studentów, w którym zachęca do odwiedzenia kraju nad Wisłą.
-”Od przyszłego roku będziemy się zajmować sprowadzaniem tu studentów zagranicznych Australijczyków jak i Azjatów na krótkie sześciomiesięczne wizyty studyjne.”

Warszawska Szkoła Liderów ma także związki z Podkarpaciem. Realizowała już tu projekt Beskidzkie strumyki w okolicach Krosna i Jasła. Wkrótce rusza z kolejnymi: ABC dla liderów lokalnych - i pilotażowym projektem przywództwo kobiet. Z tego regionu pochodzą także osoby promujące nasz kraj za granicą, miedzy innymi w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.