logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Właśnie ruszył portal, dzięki któremu możliwy jest wirtualny spacer po największych zakamarkach muzeów w regionie. Nawet tych, niedostępnych wcześniej dla zwiedzających. Projekt realizuje Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Jego koszt to 6 milionów złotych, z czego większość pochodzi z funduszy unijnych.
Jak mówią twórcy projektu: "Wirtualne Muzea Podkarpacia". to nie zwykła strona internetowa, ale olbrzymi portal. Pomysły jak go stworzyć były czerpane z podobnych portali największych muzeów w Europie, na przykład paryskiego Luwru. Jednak ten, jak mówią informatycy, jest jeszcze bardziej nowoczesny.
Eksponaty można dowolnie przybliżać, oddalać i obracać w każdą stronę. Można nawet przeglądać wybraną książkę ze zbiorów biblioteki Muzeum - Zamku w Łańcucie, a także eksponaty z magazynów, które nie są dostępne dla zwiedzających. Przy projekcie pracował sztab specjalistów. Na razie można wirtualnie pospacerować po 7-miu muzeach. . Dzisiejszą prezentację portalu oglądali też dyrektorzy, którzy do projektu dopiero chcieliby przystąpić. Portal zrobił na nich wrażenie. Jak mówią twórcy i realizatorzy projektu strona będzie się rozwijać i unowocześniać. Realizacja projektu kosztowała 6 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodziła z funduszy unijnych.

Karolina Bik