logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Wzrośnie komfort podróżujących, a Sanok i Zagórz zyskają nowy dworzec, autobusy, parking, chodniki i przystanki. To efekty podpisanej dziś w Sanoku umowy opiewającej na ponad 29 mln zł. W imieniu zarządu województwa podpis na umowie złożyła wicemarszałek Maria Kurowska.

Chodzi o wspólny, bo realizowany przez gminę miejską i wiejską Sanok oraz gminę Zagórz, projekt pod nazwą "Wdrożenie zintegrowanego systemu ograniczenia niskiej emisji w ramach systemu transportu w MOF Sanok-Lesko". To projekt, którego najważniejszymi celami są m.in. skrócenie czasu podróży i wzrost komfortu jazdy, ograniczenie zatorów dla komunikacji miejskiej i zmniejszenie tłoku w autobusach. Ważne jest też lepsze wykorzystanie pojazdów poza godzinami szczytu. Wspólny projekt ma również za zadanie zwiększyć znaczenie transportu publicznego oraz ułatwić korzystanie z niego na zmianę z własnym samochodem.

Będzie to możliwe dzięki zmianom, jakie mają realizować uczestnicy projektu. Gmina miejska Sanok, jako partner wiodący, ma wybudować dworzec multimodalny oraz kupić łącznie 11, w tym 5 niskoemisyjnych autobusów. Pierwszy partner projektu, a mowa tu o gminie Zagórz, w ramach zadań projektowych wybudować ma parking typu "parkuj i jedź", który umożliwi przesiadkę z samochodu na transport publiczny. Dodatkowo władze Zagórza przebudują drogę prowadzącą do gminnej pętli autobusowej. Po stronie gminy wiejskiej Sanok, jak też drugiego partnera w ramach MOF Sanok-Lesko, leży budowa chodników oraz wymiana wiaty przystankowej w gminie Czerteż. Remontu doczeka się też przystanek na drodze wojewódzkiej nr 886 oraz w miejscowości Sanoczek.

Obecna w Sanoku podczas podpisania umowy, a później specjalnej konferencji prasowej, wicemarszałek Maria Kurowska gratulowała włodarzowi miasta tej ważnej inwestycji. Podkreśliła, że Sanok zasługuje na dworzec multimodalny.

Dzięki temu projektowi na plus zmieni się otoczenie Sanoka, gminy wiejskiej Sanok i Zagórza. Jest to duży projekt, dlatego życzę pomyślnej realizacji, prac zgodnych z harmonogramem robót oraz aby wykonawcy z powodzeniem realizowali tę budowę – mówiła wicemarszałek.


Poprawa efektywności transportu publicznego to jednak nie wszystko. Na realizacji projektu zyska też środowisko naturalne, bowiem projekt zakłada zakup taboru, z którego 5 autobusów spełnić musi normę emisji spalin EURO 6, a pozostałe 6 ma być hybrydowa.

Wartość projektu to dokładnie 29 824 557, 54 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to 21 237 696, 49 zł.

Sebastian Kieszkowski
Foto/wideo: S.Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 795 gości oraz 0 użytkowników.