logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

170112 pogrzebByły wicepremier, minister pracy i prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w krypcie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Pogrzeb miał charakter państwowy. 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i liderzy wielu środowisk, z którymi był związany zmarły, między innymi związkowcy, stoczniowcy i górnicy, a także przedstawiciele organizacji polonijnych, spółek państwowych, organizacji pozarządowych i władz samorządowych. Kondolencje rodzinie zmarłego złożył obecny na mszy św. prezydent Andrzej Duda. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentowała wicemarszałek Maria Kurowska.

Główne uroczystości pogrzebowe zostały poprzedzone modlitwą i pieśniami solidarnościowymi. Mszy świętej przewodniczyć kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił biskup Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Longin Komołowski urodził się 5 stycznia 1948 r. w Czaplinku. Po skończeniu studiów na Politechnice Szczecińskiej pracował w miejscowej stoczni. W 1970 i w 1980 roku brał udział w strajku okupacyjnym w Stoczni Szczecińskiej. Członek NSZZ „Solidarność” od 1980 roku. W stanie wojennym działacz i organizator struktur podziemia, wielokrotnie zatrzymywany przez organu bezpieczeństwa. Przewodniczący Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ „Solidarność” i członek Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

W latach 1997-2001 minister pracy i polityki społecznej. W latach 1999-2001 wicepremier w rządzie AWS. Poseł na Sejm RP III i VI kadencji. Od 2005-2015 Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W latach 2010-2016 Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz przyznawanym przez Ordynariat Polowy odznaczeniem Milito pro Christo. Zmarł w Warszawie 30 grudnia 2016 r.


Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 725 gości oraz 0 użytkowników.