logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

W Rzeszowie trwa KONGRES 590. Po części oficjalnej rozpoczęły się debaty z udziałem polityków, przedstawicieli firm oraz specjalistów z różnych branż. Przez cały dzień trwają też zmagania startupów, które walczą o miano najlepszej młodej firmy. Pierwszy dzień zakończy gala, na której Prezydent RP Andrzej Duda wręczy nagrody najlepszym polskim firmom.

Jednym z istotnych wydarzeń kongresu było podpisanie przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Władysława Ortyla oraz Andrzeja Goździkowskiego, prezesa Cedrob S.A. deklaracji na rzecz rozwoju rynku produkcji mięsa wieprzowego. Deklaracja została podpisana podczas panelu poświęconego polskiemu przemysłowi rolnemu, na którym dyskutowano o tym, jak zwiększyć produkcję polskiej wieprzowiny, aby nasz kraj stał się liczącym się na świecie eksporterem. W debacie wziął udział marszałek Ortyl, który mówił o konieczności rozwoju różnych gałęzi gospodarki, w tym rolnictwa, co ma właśnie miejsce na Podkarpaciu.

 

Wszystko powinno być sprowadzone do tego modelu zrównoważonego rozwoju w skali kraju, ale też w skali regionu i takie działania podejmujemy. Nie możemy myśleć tylko o przemyśle, ale też o sferze społecznej, kultury, a także o obszarach wiejskich, które muszą być przedmiotem naszej troski – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek uczestniczył także w panelu dotyczącym Doliny Lotniczej i rozwojowi tej gałęzi przemysłu. Dyskusja dotyczyła strategii i pomysłów na przyszłość w branży lotniczej oraz jej historii. Marszałek Władysław Ortyl mówił m.in. o tym, że wszystkie wydarzenia, przemiany jakie miały miejsce w podkarpackim przemyśle lotniczym były ważnym doświadczeniem.

Doświadczenie Doliny Lotniczej wynika oczywiście z czasów powojennych, ale także z okresu Centralnego Okręgu Przemysłowego, kiedy tutaj firmy w łańcuchu kooperacji prowadziły też współpracę i nikt tego wówczas klastrem nie nazywał, a to właśnie był modelowy, wręcz podręcznikowy przykład klastra – tłumaczył marszałek Ortyl.

Obecny podczas panelu Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej, mówiąc o przemianach w przemyśle lotniczym powiedział: Przeszliśmy przez drogę cierniową i dzisiaj przemysł lotniczy rozkwita – powiedział prezes Darecki, który mówił także o strategii dla branży lotniczej na Podkarpaciu:

Strategia jest prosta. Trzeba przyciągnąć jeszcze więcej nowych inwestorów. I jest kilka takich firm. Po drugie ci, co już są niech się rozwijają. A po trzecie trzeba się skupić na badaniach i rozwoju – tłumaczył prezes Darecki. 

Podczas pierwszego dnia kongresu wystąpił także prezes NBP prof. Adam Glapiński, który zaznaczył, że nie da się budować silnej gospodarki bez przedsiębiorców i polskiego, własnego kapitału.

Nie da się tego zrobić bez powstania silnej warstwy przedsiębiorców, liderów i bez docenienia ludzi wielkich, energicznych, którzy są w stanie pociągnąć ten wysiłek narodu w odpowiednim kierunku – mówił prezes NBP podczas KONGRESU 590 w Rzeszowie.

Przez cały dzień trwały zmagania startupów czyli firm, które stawiają dopiero pierwsze kroki na rynku, ale mają ciekawe, innowacyjne pomysły na biznes. Bitwa dziś miała charakter fazy grupowej, z której najlepsze startupy przejdą do walki finałowej.

Mocnym akcentem na zakończenie pierwszego dnia kongresu będzie uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP dla najlepszych polskich firm. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach głównych i dwóch specjalnych: Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Start-up PL, Badania+Rozwój. 

MOnika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 657 gości oraz 0 użytkowników.