logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Prezydent RP Andrzej Duda otworzył w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce KONGRES 590. To spotkanie, w którym biorą udział czołowi przedstawiciele polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji. Do Rzeszowa przyjechała także szefowa polskiego rządu - premier Beata Szydło oraz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Obecni są także inni ministrowie, parlamentarzyści oraz przedstawiciele czołowych polskich firm.

Marszałek Władysław Ortyl witając gości kongresu na Podkarpaciu mówił między innymi o potencjale regionu, jakim jest przemysł lotniczy, a także inne specjalizacje regionu takie jak motoryzacja, informatyka, jakość życia. Zapewniał, że Podkarpackie to dobry wybór na organizację KONGRESU 590.

Nieprzypadkowo Kongres, który ma promować polską gospodarkę, rodzimy przemysł, patriotyzm ekonomiczny jest zorganizowany właśnie tutaj. To jest dobry wybór. Podkarpacie to dziś stolica przedsiębiorczości i innowacji. To najlepsze miejsce na debaty o gospodarce – powiedział marszałek Ortyl.

Patriotyzm gospodarczy, szacunek dla dziedzictwa, konserwatywne wartości, innowacje, nowe technologie, tu na Podkarpaciu osiągają synergię - dodał marszałek.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który przez dwa dni będzie brał udział w obradach kongresu. Podczas ceremonii otwarcia prezydent dziękował za zorganizowanie tego wydarzenia. Chwalił także Podkarpacie, które jego zdaniem bardzo dynamicznie się rozwija, a obiekt, w którym odbywa się kongres jest tego najlepszym dowodem. Prezydent podkreślał wagę małych i średnich firm, które są solą polskiej ziemi jeżeli chodzi o rozwijanie potencjału gospodarczego. Wiele uwagi poświęcił gospodarczej wizji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któremu zależało na zrównoważonym rozwoju terytorialnym i stwarzaniu w całym kraju równych szans. Prezydent mówił także, że cieszy się, iż kongres gospodarczy odbywa się na Podkarpaciu, gdyż to województwo uważane do niedawna za Polskę B bardzo się zmieniło dzięki licznym inwestycjom.

Poza inwestycjami komunikacyjnymi są jeszcze inne, które zostały zrealizowane siłami władz regionalnych, siłami władz lokalnych i zwykłych mieszkańców Podkarpacia. Wystarczy obejrzeć przygotowaną tu ekspozycję, aby przekonać się jak silna jest wola nowoczesnej myśli technicznej, przedsiębiorczości, rozwoju innowacyjnych firm na Podkarpaciu– mówił prezydent RP zachęcając do przyjazdu na Podkarpacie, aby przekonać się jakie przemiany zaszły w naszym województwie.

Prezydent Andrzej Duda mówił także o działaniach swoich i polskiego rządu skierowanych do przedsiębiorców.

Jest wielka szansa dla Rzeczpospolitej i dla nas wszystkich. Tą szansą jest otwarty, dynamiczny rząd polski nastawiony na promowanie marki Polska. Tą szansą jest także moja działalność, jako Prezydenta Rzeczypospolitej, która sprowadza się do tego, aby promować polską przedsiębiorczość poza granicami. Jestem otwarty na potrzeby przedsiębiorców, jestem otwarty na potrzeby polskiej młodzieży, która zakłada tak wiele startupów – mówił prezydent Andrzej Duda.

Tylko poprzez budowę sprawnej, konkurencyjnej polskiej gospodarki, gdzie praca będzie miała wysoką wydajność, gdzie będzie innowacyjna myśl technologiczna, a przede wszystkim solidność i etyka w biznesie, jesteśmy w stanie zbudować potencjał gospodarczy Polski, który przełoży się na poziom życia każdego Polaka – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Rozpoczynając powitalne wystąpienie szefowa polskiego rządu, premier Beata Szydło nawiązała do porównania, jakie padało we wcześniejszych wystąpieniach, że Podkarpacie to polska Bawaria.

Moim marzeniem i ambicją jest to, że kiedy będę kończyć pracę, jako premier polskiego rządu, aby mówiono: „Bawaria? Tak, takie niemieckie Podkarpacie” – powiedziała premier Beata Szydło, która za tę wypowiedź otrzymała gromkie brawa od uczestników spotkania.

Premier Beata Szydło powiedziała, że cieszy ją fakt, iż kongres odbywa się na Podkarpaciu, gdyż widzi jak ten region zmienia się na lepsze.

Kiedy miałabym powiedzieć co jest najważniejszym kapitałem Podkarpacia, to nasuwa mi się jedno stwierdzenie: tym kapitałem i bogactwem są ludzie. To jest też największy kapitał naszej ojczyzny – powiedziała pani premier.

Premier Beata Szydło życzyła uczestnikom obrad, aby zakończyły się one konkretami.

Wiele jest w Polsce obrad, wiele jest kongresów, konferencji zajmujących się sprawami gospodarczymi, ale ciągle wracamy do tego samego problemu, co zrobić, aby stworzyć dla polskich przedsiębiorców dobre warunki do funkcjonowania, żeby było mniej biurokracji, co zrobić, żeby docenić tych którzy inwestują, żeby podatki nie były uciążliwością, ale zachętą do inwestowania. Ale wierzę, że tu w Rzeszowie na tym kongresie podkreślającym patriotyzm gospodarczy, mówiącym o tym, że warto promować polskie produkty, warto promować Polskę, że na tym kongresie znajdą się konkretne odpowiedzi na pytania. A polski rząd przygotuje takie prawo, które uwolni energię polskich przedsiębiorców i pozwoli naszej ojczyźnie szybko się rozwijać – mówiła premier Beata Szydło.

Wśród osób, które oficjalnie rozpoczęły kongres był także Bruce Dickinson – lider legendarnego zespołu Iron Maiden, a jednocześnie właściciel firmy Cardiff Aviation, który dawał przedsiębiorcom cenne uwagi dotyczące prowadzenia firm.

Potrzebujecie stworzyć grupę fanów dla swoich towarów, a nie klientów – mówił do przedsiębiorców Bruce Dickinson.

„Uwalniamy polski potencjał” – to główne hasło KONGRESU 590, który w zamyśle twórców ma być największą gospodarczą imprezą w kraju poświęconą rozwojowi polskich firm i niwelowaniu barier, z jakimi na co dzień spotykają się ich właściciele.

KONGRES 590 potrwa przez dwa dni. W programie zaplanowano panele dyskusyjne, wystąpienia gości oraz bitwę startupów, podczas której młode firmy będą prezentowały swój projekt. Jego potencjał oceni specjalne jury. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne. Podczas kongresu wicepremier Mateusz Morawiecki po raz pierwszy przedstawi także pakiet ułatwień legislacyjnych dla przedsiębiorców nazywany „Konstytucją dla biznesu”. Kolejnym ważnym wydarzeniem, które będzie miało miejsce wieczorem pierwszego dnia kongresu, będzie uroczysta gala, w czasie której Prezydent RP Andrzej Duda wręczy Nagrody Gospodarcze najlepszym polskim firmom.

Wydarzenie KONGRES 590 swoją nietypową nazwę wzięło od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane bądź dystrybuowane przez polskie firmy. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, której fundatorem został profesor Adam Glapiński.

Idea KONGRESU 590 jest spójna z wizją państwa, którego bogactwo ma być powiększane w oparciu o własne zasoby, zarówno ludzkie, jak i naturalne. Kongres ma stanowić forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Pierwsza edycja kongresu jest dedykowana sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, branży startupowej oraz innowacjom.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 638 gości oraz 0 użytkowników.