logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Z inicjatywy marszałka Władysława Ortyla samorządowcy oraz przedstawiciel rady osiedla Mościska z Mielca dyskutowali dziś o możliwych działaniach w celu poprawy jakości powietrza w Mielcu.

Marszałek zaprosił do Urzędu Marszałkowskiego starostę mieleckiego Zbigniewa Tymułę, prezydenta Mielca Daniela Kozdębę oraz przewodniczącego Rady Osiedla Mościska Janusza Wronę. Rada Osiedla jest mocnym partnerem społecznym w walce o czyste powietrze. Ze względu na swoje położenie, osiedle to jest najbardziej narażone na zanieczyszczenia emitowane przez zakłady z terenu w tym szczególnie przez firmę Kronospan.

Zanieczyszczeniom emitowanym przez tę firmę była poświęcona większa część spotkania. Mówiono także o zagrożeniach płynących z tzw. niskiej emisji jak i innych źródłach zanieczyszczeń ze strony przemysłu w powiecie mieleckim jak i tuż przy jego granicach (np. Elektrownia w Połańcu).

Następne spotkanie jego uczestników powinno się odbyć z udziałem przedstawicieli firmy Kronospan. W stosunku do firmy Kronospan wszyscy zgodnie stwierdzili, że konieczne są wspólne działania aby zmobilizować firmę do konkretnej deklaracji przeprowadzenia inwestycji ograniczających szkodliwą emisję wcześniej niż obliguje ją do tego ustawa. Krótsze niż wynikające z ustawy winny być terminy dostosowania do konkluzji BAT opublikowanych 20 listopada br. Terminy te ostatecznie określone zostaną w zmianie pozwolenia zintegrowanego, która powinna nastąpić w przyszłym roku. Ponadto uczestnicy spotkania będą chcieli nakłonić firmę Kronospan, aby jej przedstawiciel, deklarację dotyczącą skrócenia terminów dostosowania, przedstawił na spotkaniu z mieszkańcami Mielca. Marszałek Władysław Ortyl zaproponował aby grono w którym będą się spotykać w tej sprawie samorządowcy poszerzyć o wójtów z powiatu mieleckiego. Ponadto samorządowcy chcą współpracować, aby optymalnie wykorzystać środki zewnętrzne (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego 2014-2020, budżet państwa) w celu ograniczenia niskiej emisji. 

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Podkarpackiego
Fot. Monika Konopka
Video: Sebastian Kieszkowski

Statystyka

Odwiedza nas 1471 gości oraz 0 użytkowników.