logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Brzozów ma obwodnicę. Powstała w rekordowo szybkim tempie, bo zaledwie w rok. Na drogę czekali przede wszystkim mieszkańcy miasta, ale – jak powiedział podczas uroczystego otwarcia marszałek Władysław Ortyl - nowa inwestycja będzie służyć kierowcom z całego województwa.

W otwarciu obwodnicy wziął udział marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie – Maria Kurowska i Bogdan Romaniuk, a także Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz. Nie zabrakło też radnych województwa i przedstawicieli lokalnego samorządu oraz mieszkańców Brzozowa, którzy pomimo niesprzyjającej pogody licznie uczestniczyli w oddaniu nowej drogi.

Bardzo się cieszymy, że możemy dziś oddać uroczyście obwodnicę. To była inwestycja, na którą mieszkańcy Brzozowa czekali przez kilkanaście lat. Dzisiaj staje się to faktem. Ta droga służyć będzie nie tylko mieszkańcom miasta, ale także kierowcom z całego województwa, turystom, którzy będą jechali w Bieszczady. Jest to pierwsza inwestycja z programu budowy obwodnic i otwierania południowej części Podkarpacia – mówił w czasie uroczystego otwarcia marszałek Władysław Ortyl.

Obwodnica Brzozowa powstała w rekordowo szybkim tempie. Dokładnie 22 października 2014 roku wbito pierwszą, symboliczną łopatę pod jej budowę, a już dzisiaj, 19 listopada 2015 roku pierwsi kierowcy przejechali nową, komfortową, kompleksowo wyposażoną drogą, która usprawni ruch w Brzozowie. To bardzo szybkie tempo prac jak na tego typu inwestycję, zwłaszcza, że sporym wyzwaniem dla wykonawcy były trudne warunki gruntowe.

Koszt inwestycji to prawie 72 mln złotych. Projekt realizowany był z wykorzystaniem mechanizmu elastyczności w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Inwestycja została sfinansowana z oszczędności powstałych po rozliczeniu RPO WP na lata 2007 - 2013.

Szukaliśmy różnych źródeł finansowania, ale udało nam się zrealizować to zadanie jeszcze ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i bardzo się z tego cieszymy – mówił marszałek W. Ortyl.

 

Informacje dotyczące inwestycji:

Wykonawca: Konsorcjum firm w składzie: Lider – Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów
Sp. z o.o., Partner – Polbud Pomorze Sp. z o.o., Partner – Most Sp. z o.o.

Zakres prac:

Obwodnica o długości około 3,4 km.

W ramach inwestycji wykonano również:

- 2 mosty (nad potokiem Sietnica oraz nad rzeką Stobnica);

- 3 wiadukty (dwa nad drogami gminnymi, jeden wiadukt jako przejazd gospodarczy zintegrowany z przejściem dla zwierząt);

- 3 nowe skrzyżowania, a 1 zostało przebudowane;

- przebudowano drogi lokalne;

- wybudowano drogi wewnętrzne do obsługi przyległego terenu;

- powstały nowe chodniki, ciągi rowerowe i pieszo – rowerowe;

- wykonano ekrany akustyczne (dł. prawie 3 km) i przeciwolśnieniowe (dł. 220 m);

- oświetlenie drogowe

  

Parametry techniczne drogi:

- klasa drogi: G

- nośność nawierzchni: 100 kN/oś

- jezdnia: 7 m (2 pasy ruchu po 3,5 m)

- pobocza: bitumiczne (obustronne 1,25 m), gruntowe (obustronne 0,75 m)

- kategoria ruchu: KR4

Droga wojewódzka nr 886 stanowi bardzo ważne połączenie Rzeszowa z południowo – wschodnią częścią województwa podkarpackiego, a zarazem jest podstawowym szlakiem prowadzącym w ważny obszar turystyczny, jakim są Bieszczady. Obwodnica pozwoli zatem nie tylko odciążyć zatłoczony komunikacyjnie Brzozów, ale będzie również pełnić ważną funkcję tranzytową i turystyczną. Stworzenie nowego korytarza komunikacyjnego ma strategiczny charakter z punktu widzenia rozwoju społeczno – gospodarczego regionu,
w szczególności dla powiatu brzozowskiego. Przez teren powiatu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: w kierunku przejść granicznych z Ukrainą (Krościenko) i Słowacją (Radoszyce, Barwinek), a także trasy wiodące w Bieszczady, Beskid Niski i Pogórze Przemyskie.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 773 gości oraz 0 użytkowników.