logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność – pod taką nazwą w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja skierowana do przedstawicieli Lokalnych Grup Działania.

Jej celem konferencji było przygotowanie zarówno Lokalnych Grup Działania jak i Lokalnych Grup Rybackich do złożenia wniosków na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach ogłoszonego konkursu przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Konferencja odbyła się w czwartek, tj. 29 października.

Otworzył ją Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar. Wśród gości znalazł się Bartosza Szymański, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Lucjan Kuźniar w swoim wystąpieniu zaapelował do Lokalnych Grup Działania, o dołożenie wszelkiej staranności przy przygotowaniu strategii. Zwrócił uwagę na konieczność włączenia w proces jej konsultacji lokalną społeczność. - W dokumencie tym należy stworzyć warunki do aktywnego uczestnictwa mieszkańców  w bieżącym wdrażaniu założeń strategii. Takie działania przyczynia się do rozwoju obszaru objętego strategią i osiągnięcia założonych w niej celów – dodał L. Kuźniar. 

Poinformował również, że w tym okresie programowania istnieją realne przesłanki, że nie wszystkie Lokalne Strategie Rozwoju mogą zostać wybrane do realizacji swoich strategii, co wiąże się z brakiem możliwości uzyskania wsparcia w ramach PROW na lata 2014-2020.

Na koniec życzył przedstawicielom owocnych prac i przygotowania dobrych strategii.

Dalszą część spotkania poprowadził Mariusz Bednarz – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W trakcie spotkania pracownicy Departamentu szczegółowo omówili regulamin dotyczący wyboru lokalnych strategii rozwoju wraz z załącznikami. Dodatkowo przedstawiono możliwości uzyskania wsparcia w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność lokalną.

Wyniku przedstawionych zagadnień była burzliwa dyskusja i przedstawiciele LGD mogli uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania.

 

Środki finansowe przewidziane dla województwa podkarpackiego na wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętej PROW na lata 2014-2020 wynoszą 35 963 669 euro.

Środki te przeznaczone będą na wdrażanie poddziałań: „Wsparcie przygotowawcze”, „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju kierowanego przez społeczność”, „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” oraz „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji”.

Paweł Tworek
Kancelaria Zarządu UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 762 gości oraz 0 użytkowników.